Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa

Povodom Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa, 13. listopada, u našoj školi je 15. listopada održano predavanje o smanjenju rizika od katastrofa.

Pročitajte više klikom na [OPŠIRNIJE].

Predavanje je održao edukator Državne uprave za  zaštitu i spašavanje, Zaviša Šimac, a bilo je namijenjeno učenicima 5. razrednih odjela.

Što smo naučili? Prirodne prijetnje (potresi, poplave, požari, klizišta,…) nisu opasne pojave samo po sebi, one mogu uzrokovati štete ako se mi, ljudi, neodgovorno odnosimo prema prirodi, odnosno našem okolišu. Naš neodgovorni odnos uzrokuje velike štete i stradanja i to onda nazivamo katastrofa.

Naučili smo da je sve u pripremi i prevenciji, odnosno da ne treba čekati da nas zadesi neka katastrofa, bila uzrokovana potresom ili našim neznanjem. Svaka uložena kuna u prevenciju uštedi sedam kuna pri obnovi građevina i gospodarstva nakon katastrofa.

Naučili smo da vulkani i potresi nastaju na sličnim mjestima, naučili smo što je epicentar i hipocentar, što vatreni pacifički prsten te razliku između lave i magme. Sve to su osnove koje nam pomažu da bolje razumijemo što se događa oko nas te da se bolje na njih pripremimo.

Naučili smo što je broj 112 te kako i kada ga zvati.

I za kraj – shvatili smo da moramo još puno vježbati što moramo činiti u slučaju izvanrednog događaja poput potresa ili požara.

Marija Dragušica, prof.

Kliknite na slike za uvećani prikaz. (nap.ur.)

objavio: Stipe Modrić   datum: 18. 10. 2018.