Svjetski dan čitanja naglas međunarodna je kampanja organizacije LitWorld koja se od 2010. godine obilježava u 170 zemalja diljem svijeta. Ideja je potekla od jednog učenika, koji je nakon aktivnosti čitanja naglas u svom razredu predložio da se ta aktivnost pretvori u godišnje događanje. Ubrzo je ideja prerasla u pokret kojem se svake godine pridružuju milijuni čitatelja i pisaca.

Prema istraživanjima Sveučilišta u Melbourneu, djeca kojoj se svakodnevno čita naglas naprednija su jednu godinu od vršnjaka kojima se ne čita naglas, neovisno o ekonomskom ili kulturnom statusu. Čitanje naglas poboljšava dikciju, koncentraciju, razvija vještinu slušanja i sposobnost pamćenja te je jedan od najboljih načina razvoja pismenosti. A pismenost je neophodna u borbi protiv siromaštva – članovi zajednice u kojima se kontinuirano provode programi opismenjavanja imaju više mogućnosti na tržištu rada.

U srijedu, 5. veljače, 2.b razred s učiteljicom Irenom Đerek i školskom knjižničarkom Anom Bunčić obilježio je Svjetski dan čitanja naglas. Dio učenika pohađa aktivnost Čitanjem do uspjeha i jednom tjedno u školskoj knjižnici naglas vježbaju čitanje raznih vrsta tekstova. Razrednim su prijateljima pročitali nekoliko pjesama Zvonimira Baloga te pokazali kako su upornošću i marljivim radom unaprijedili svoje čitalačke vještine.

#WorldReadAloudDay

Skip to content