NJEMAČKA PASCH – JUGENDKURS

Svake godine učenici iz raznih zemalja svijeta dolaze u Njemačku učiti jezik. Goethe Institut svojim školama partnerima (PASCH) omogućava da predlože učenike kojima se dodijele stipendije za besplatan tečaj. Uvjeti koje kandidati moraju ispuniti su da uče njemački jezik u školi i da naprave nešto što ih ističe. OŠ Trnsko je jedna od tih škola koja je u savezu. Na školskom natjecanju njemačkog jezika kandidirala sam se na županijsko te me škola predložila za stipendiju. Osim mene bilo je još 11 Hrvata koji su dobili stipendiju, ali ne svi za istu lokaciju. Neki su išli u Dresden, neki u Hamburg, a ja i još tri učenice išle smo u Hinterzarten. Hinterzarten je malo selu blizu Freiburga u kojem se nalazi internat Birklehof u kojem smo bili smješteni. Sve je bilo jako dobro organizirano: bili smo tamo 3 tjedna, let nam je bio plaćen, smještaj i hrana besplatni i još smo dobili ekstra džeparac. Osim nas iz Hrvatske, bilo je učenika iz još 18 zemalja: Gruzija, Makedonija, Grčka, Portugal, Egipat, Jordan, Uzbekistan, Ukrajina, Gana… Sveukupno nas je bilo 97, dobi između 14-18 godina, a na nas je pazilo 11 nadglednika. Bili smo u odvojenim kućama za cure i dečke, a sobe smo dijelili sa curama iz dugih zemalja. Moja cimerica bila je iz Egipta. Nadglednici su se jako trudili i uspjeli postići da se djeca ne druže samo s učenicima iz svojih zemalja, već i s drugima. Od ponedjeljka do petka imali smo nastavu s profesorima iz Njemačke, a bili smo podijeljeni u razrede prema našoj razini znanja njemačkog. Na nastavi su se svi jako trudili i slušali jer samo na kraju tečaja mogli položiti ispit i dobiti certifikat. Nakon nastave bavili smo se raznim aktivnostima kao npr. košarka, nogomet, badminton, kuhanje, karaoke, stolni tenis, izrada narukvica, sapuna i još puno toga.

Osim toga, imali smo razne projekte i prezentacije na kojima samo se natjecali i predstavljali svoje zemlje. Cijelo vrijeme smo nešto radili. Subotama smo išli u Freiburg da upoznamo grad, a imali smo i predavanje o fakultetima u Njemačkoj. Posjetili smo i druga mjesta kao što je Titisee, razna sela i planine u Schwarzwaldu. Vikendima na kraju dana bi imali partije i kampiranje.

Meni je ovo bilo nezaboravno iskustvo zbog svih dragih ljudi koje sam upoznala i prijateljstva koja sam uspostavila. I moje znanje njemačkog jezika se poboljšalo jer sam cijelo vrijeme bila okružena Nijemcima. Ostala sam u kontaktu s gotovo svima. Odlično sam se provela i sve bih dala da opet odem tamo. Svima koji dobiju priliku učiti strani jezik u Njemačkoj ili bilo gdje drugdje u svijetu svakako bih preporučila da je iskoriste jer se toliko toga novoga može naučiti na zabavan način.

Paola Petranović

POGLEDAJTE VIDEO 📽

objavio: Administrator   datum: 19. 10. 2023.