Ekologija i održivost u nastavi njemačkog jezika

Profesorice njemačkog i engleskog jezika, Nikolina Reder i Ines Gašpert Junek, bile su u prosincu pozvane na stručno usavršavanje u Studienhaus Wiesneck u Njemačkoj. Usavršavanje se održalo u Institutu za političke znanosti u njemačkoj pokrajini Baden – Württemberg od 10. do 16. prosinca. Organizatori usavršavanja bili su Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Ministarstvo kulture i sporta pokrajine Baden-Württemberg. Tema seminara bila je ”Metodika i didaktika u nastavi njemačkog jezika” s naglaskom na projektni rad ”Održivost grada i regije” s autentičnim materijalima iz Freiburga. Freiburg, naime, nosi titulu najzelenijeg grada u Europi, a neki njegovi dijelovi kao što je Vauban, teže potpunoj samoodrživosti, pa automobile parkiraju izvan tog dijela grada ili u solarnim garažama, a stanovnici se voze biciklima ili električnim automobilima.
Profesorice su u dva navrata posjetile i njemačke škole, pa su iz prve ruke vidjele kako izgleda pripremna nastava njemačkog jezika za djecu koja su se doselila u Njemačku iz drugih država, kako izgleda nastava u gimnaziji, a kako u strukovnoj školi te kako funkcionira privatna škola bez brojčanih ocjena.
U sklopu programa usavršavanja organiziran je posjet Europskom parlamentu i obilazak francuskog grada Strasbourga. Profesori su imali priliku doživjeti atmosferu tijekom plenarne sjednice. U drugom dijelu obilaska dočekala ih je predstavnica Mađarske koja je ukratko predstavila rad tijela EU-a te njihovu ulogu u održavanju demokracije u Europskoj Uniji kao i digitalne alate koji mogu poslužiti u nastavi njemačkog jezika i obradi međupredmetnih tema.
Sudjelujući na predavanjima vrhunskih stručnjaka za školstvo, kazališnu pedagogiju i upotrebu različitih medija u nastavi njemačkog jezika, profesorice su bogatije za još jedno iskustvo kojim će unaprijediti nastavu stranog jezika i neposredan rad s učenicima, a primjere dobre prakse u nastavi podijeliti s kolegama iz drugih škola.

objavio: Josip Petrović   datum: 17. 1. 2024.