« Svibanj 2024 »

Gornjogradske priče

U srijedu, 4.5.2022., učenici svih trećih razreda išli su u obilazak grada Zagreba.

Prvo smo išli u Muzej grada Zagreba. U njemu mi je sve bilo lijepo. Vidjeli smo kako su izgledali Gradec i Kaptol, što su tada ljudi radili, kako je izgledao njihov namještaj i sve stvari. Pričali su nam u kakvim su nastambama ljudi davno živjeli i pričali su nam o građevinama grada Zagreba. Kad smo izašli iz muzeja išli smo na Gornjogradske priče. Odjenuli smo se u građane Gradeca  i podijelili smo se u cehove. Jedan ceh su bili krojači, a drugi ceh srebrnjari. Izabrali smo ceh meštre i njihove zamjenike. Prvo smo došli do kralja Bele IV. koji nam je objasnio kako i zašto smo dobili Zlatnu bulu. Onda smo došli do Mande koja nam je rekla kako je Zagreb dobio ime. Nakon toga smo došli do Crkve svete Katarine gdje je bio Isusovac. I, evo mog najdražeg dijela, puknuo je Grički top. Krenuli smo s Isusovcem do Klovićevih dvora, tamo je sad galerija, a prije je tamo bio samostan. Išli smo do Kamenitih vrata gdje smo sreli Magdu Paprenjarku. Ona je dobila ime po najboljim paprenjacima i ona nam je ispričala sve o požaru kod Kamenitih vrata. Pošli smo do Crkve svetog Marka gdje smo sreli Petricu Kerempuha koji nam je ispjevao nekoliko stihova o životu. Kad smo bili kod Crkve svetog Marka ispričali su nam priču Matije Gupca. Dobili smo diplome i vratili se u školu.

Meni je bilo baš zabavno i jedva čekam kad ćemo opet negdje ići!

Domagoj Kocmanić, 3.b

objavio: Aleksandra Vidaković   datum: 10. 5. 2022.

Ispis statistike od 5. 10. 2012.