« Svibanj 2024 »

Planinarski izlet

U subotu, 7.svibnja 2022. hrabri učenici planinari, dvije učiteljice planinarke i njihovi planinarski vodiči upustili su se u još jednu planinarsku avanturu.

Uzbuđenje je bilo vidljivo na hodnicima škole i par dana prije izleta jer trebalo je osigurati svoje mjesto u autobusu.

Naše odredište ovaj put bio je otok Krk, kanjon Vrženica. Otok Krk je poznat po brojnim pješačkim planinarskim stazama koje se protežu po cijelom otoku. Iako smo krenuli u ranim jutarnjim satima, smijeha i dobrog raspoloženja nije nedostajalo.

Po dolasku na Krk prvo smo posjetili Jurandvor i poslušali predavanje o  Bašćanskoj ploči, hrvatskom glagoljskom natpisu iz srednjeg vijeka.

Planinarska staza kroz kanjon Vrženica počinje u mjestu Baška kod kampa Bunculuka. Početak staze vodi uz obalu i lijepe šljunčane plaže, a zatim se ulazi u kanjon.

Krška staza je na mjestima predstavljala izazov pa smo koristili i ruke i noge, ponekad nas je trebalo malo  pogurati ili povući gore. U pomoć su uvijek priskakali naši vrijedni planinarski vodiči koji su pružali riječ ohrabrenja i snažne ruke.

Kroz kanjon smo pjevali, smijali se, malo zapomagali, ali nismo se predavali. Ruksaci su postajali sve lakši, a noge sve teže. Nakon 5 sati provedenih u kanjonu povratak u autobus smo jedva dočekali. I u Zagreb smo ušli sa pjesmom, rano ustajanje i umor smo zaboravili.

Kanjon Vrženica mnogima je bio izazov, staza je zanimljiva, uzbudljiva, bogata krškim reljefnim oblicima i nudi lijepe prizore koji se dugo pamte.

Zahvaljujemo našim planinarskim vodičima i HPD Gorščica na odlično organiziranom izletu.

Novi planinarski izleti čekaju nas u novoj nastavnoj godini. Pridružite nam se.

Marija Kovačević, prof.

objavio: Administrator   datum: 23. 5. 2022.

Ispis statistike od 5. 10. 2012.

Ovaj mjesec: 1944